Politické cnosti - necnosti

Autor: Tomáš Chranček | 7.12.2015 o 21:45 | (upravené 7.12.2015 o 22:18) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  325x

Krátka úvaha o tom, aké štýly a hodnoty sa presadzujú, používajú a zneužívajú v súčasnej slovenskej politike

 

Chvíľku mnou lomcovala neistota, či pojmy ako "štýl", "hodnota" a "slovenská politika" môžu zdieľať priestor jedinej vety. Štýl a hodnota znejú výsostne honosne a charizmaticky, zatiaľ čo súčasná politická scéna na Slovensku vyvoláva skôr pocity falše, letargie a beznádeje.

Svet však nie je čiernobiely, a tak môže mať polievka, ktorú nám dennodenne prinášajú predstavitelia našich elít na stôl, rôznorodú príchuť. Záleží predovšetkým na troch veciach:

  • aké druhy štýlov a hodnôt spolu zmiešajú
  • ako výsledný pokrm ozdobia a dochutia
  • či sa trafia do chuti tomu-ktorému konzumentovi

 

Pozrime sa teda spolu na 4 najčastejšie kombinácie hodnôt a štýlov, ktorými na nás "útočia" ľudia pôsobiaci v politike:

 

1. Dobré hodnoty, presadzované dobrým politickým štýlom

Charakteristika: tento málo vídaný fenomén býva základným prejavom tzv. politika, ktorý "žije"  pre politiku ( z: M.Weber - Politika ako povolanie ). Sú to ľudia, ktorí vedia komunikovať s verejnosťou ako aj s politickou opozíciou. Ich prejav je jasný a ľahko zrozumiteľný - z odborného hľadiska sa častokrát jedná o špecialistov.

Predstavitelia: Andrej Kiska, Lucia Žitňanská, Miroslav Lajčák, Robert Kaliňák, Lucia Nicholsonová

Cnosť / Necnosť: Objektivita, Argumentácia

Príklad: "Krátko po nástupe do prezidentského paláca vymenil troch členov Súdnej rady, odmietol päť zo šiestich kandidátov Smeru na ústavných sudcov a na rodinkárstvo v súdnictve upozornil aj u sudkyne Judity Gabonaiovej-Hrenčukovej. Sudkyňa prešla konkurzom na okresnom súde, kde pracuje aj jej matka. Kiska ju síce na druhý raz vymenoval, ale Súdna rada na základe jeho vyjadrení začala riešiť otázku, ako spriehľadniť výberové konania sudcov." Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7858378/rok-prezidenta-andreja-kisku.html#ixzz3taHCrI00

 

2. Dobré hodnoty, presadzované zlým politickým štýlom

Charakteristika: príklad by sme mohli nájsť u politikov, ktorých hodnoty, záujmy a ciele nie sú v zásade zlé, akurát sú v dôsledku rôznych okolností dosahované "neštandardným" spôsobom.

Predstavitelia: Alojz Hlina, Richard Sulík

Cnosť / Necnosť: Horlivosť, Exhibicionizmus

Príklad: "Poslanec NR SR Alojz Hlina (člen klubu KDH) staval múr pred pobočkou nebankovej spoločnosti Pohotovosť. Podľa jeho slov firma požičiava peniaze bez licencie od Národnej banky Slovenska." Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7990281/policia-zatkla-alojza-hlinu-staval-mur-pred-nebankovkou.html#ixzz3taBSs0Xt

 

3. Zlé hodnoty, presadzované dobrým politickým štýlom

Charakteristika: tento bod je akýmsi protikladom k prvému bodu. S presadzovaním zlých hodnôt dobrým politickým štýlom sa v našich zemepisných šírkach stretávame dennodenne a Max Weber predstaviteľov tejto "metodológie" pomenúva celkom trefne ako politikov, ktorí "žijú" z politiky. Predstavitelia unikajú zaradeniu do poslednej kategórie len vďaka akýmsi "poľahčujúcim" okolnostiam, napr. sebareflexií.

Predstavitelia: Zuzana Zvolenská, Ivan Mikloš

Cnosť / Necnosť: Nevedomosť, Nezodpovednosť

Príklad: "Odchádzajúca ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) podľa svojich slov nevedela, čo sa presne deje v piešťanskej nemocnici. "Nominanti ministerstva zdravotníctva v správnej rade ma riadne neinformovali o postupoch," uviedla vo svojom vyhlásení." Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7475667/zvolenska-tvrdi-ze-nebola-o-diani-v-piestanoch-riadne-informovana.html#ixzz3taGuHA4C
 

4. Zlé hodnoty, presadzované zlým politickým štýlom

Charakteristika:  v tomto prípade už zachádzame do politického "extrémizmu", kde sa nešetrí slizom, vedomím zavádzaním, klamstvom, prípadne ešte horšími metódami. Chcel by som napísať, že v našej krajine nemáme reálnu skúsenosť s podobnými javmi, avšak pravdou je skôr opak. Predstavitelia tohto štýlu sa vo veľkej politike ocitli skôr náhodou. Zvyčajne nemajú takmer žiadnu schopnosť argumentácie a "index" ich odbornosti sa pohybuje skôr v záporných číslach.

Predstavitelia: Viliam Čislák, Marián Kotleba, Ľubomír Jahnátek, Ján Slota, Pavol Paška

Cnosť / Necnosť: Arogancia, Neschopnosť

Príklad: "Minister zdravotníctva Viliam Čislák zo Smeru berie späť slová o pseudokauze, ktoré použil v súvislosti so zamýšľanou kúpou CT prístroja za takmer 1,6 milióna eur v piešťanskej nemocnici vlani na jeseň." Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7797495/cislak-sa-kaja-ze-piestanske-ct-cko-oznacil-za-pseudokauzu.html#ixzz3taM5Vahy

 

Pomaly ale isto kráčame k ďalším voľbám a politický systém je na strane politikov - ten im totiž umožňuje skrývať svoje skutočné postoje, kvality a nekvality v súkolí svojich súkmeňovcov a ideologickom zameraní strany, za ktorú "kopú".

Ďalším negatívom je fakt, že hodnoty poslancov sa priamo úmerne dĺžke funkčného obdobia krivia v rámci závislosti od donorov, finančných a lobistických skupín či samotných oligarchov. V takomto prostredí je ( položme si ruku na srdce ) skutočne ťažké, zachovať si vlastnú tvár.

Napriek týmto okolnostiam - ako sme sa mohli presvedčiť v predošlých častiach tejto úvahy, sa aj v slovenskej politike nájde pár pozitívnych zjavov, ktoré majú potenciál priniesť do súčasného marazmu čerstvý vietor, založený na alternatíve, argumentácií a kompromise.

 

Nikto nie je dokonalý - a politici už vôbec nie. My však máme právo si vybrať, a preto by sme mali s týmto právom naložiť čo možno najsvedomitejšie. A keď už nevieme, ktorej strane alebo ktorému kandidátovi odovzdáme svoj ( preferenčný ) hlas, môžeme si pri výbere posvietiť napríklad na to, kto z nich sa v zradných vodách veľkej politiky ale aj obyčajného života držal hodnôt, ktoré by mali mať miesto v spoločnosti a zároveň, či dokáže tieto hodnoty presadzovať štýlom, ktorý by do politiky vniesol trochu slušnosti a úrovne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?